top of page

ULUSLARARASI İLAÇ PAZARLAMA FAALİYETLERİNDE ÖNE ÇIKANLAR

FAALİYETLERİNDE ÖNE ÇIKANLAR
Uluslararası İlaç Pazarlama Faaliyetlerinden Öne Çıkanlar Ürün pazarlama faaliyetleri, yeni ürünlerin geliştirilmesi veya mevcut ürünlerin değiştirilmesi ve bu ürünlerin mevcut veya yeni Pazar günlerine sunulması ile ilgilidir. Pazar günleri dünya, ilaç şirketlerini mevcut pazarlarını genişletmeye ve sürekli olarak yeni pazarlar aramaya zorluyor. Farmasötik pazarlama, tıbbi ilaçların reçete edilmesini, tedarik edilmesini, satın alınmasını veya kullanımını teşvik etmek amacıyla üreticiler tarafından yürütülen tüm bilgilendirici ve ikna edici faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Bu faaliyetler, reklam, bire bir satış ziyaretleri, ücretsiz numuneler, tedavi kararlarını etkileyebilecek eğitim ve bilimsel etkinliklere sponsorluk gibi bir dizi faaliyeti kapsamaktadır.

İlaç firmaları satış gelirlerinin büyük bir kısmını tanıtım faaliyetlerine harcamaktadır. Üreticilerin ilaç geliştirme maliyetlerini karşılayabilmesi ve yatırım getirisi alabilmesi için her yeni ilacın satılması gerekir. Üreticiler, yeni ilacın amaçlanan etkiye yeterli ölçüde sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

İlaç Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

İlaç firmalarının pazarlama faaliyetleri coğrafi bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Uluslararası ilaç pazarlama faaliyetleri şu şekilde sıralanabilir: Satış Temsilcileri: Satış personeli istihdam etmek ve daha sonra yeni müşteriler oluşturmak istediğiniz bölgelere ve Pazar günleri atamak için geleneksel yöntem bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Ücretsiz Numuneler: En büyük kategori, ilaçları tanıtmak için hekimlere bire bir ziyaretlerde bulunan ve genellikle reklamı yapılan ilaçların ücretsiz numunelerini sağlayan satış temsilcileridir. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde ve geçiş ekonomilerinde, eczacılara belirli satış hacimlerinin elde edilmesiyle bağlantılı olarak hediye verilmesi de pazarlama faaliyetlerinin önemli bir bileşenidir. Doğrudan Tüketiciye Reklam: Çoğu ülke, reçeteli ilaçların doğrudan tüketiciye reklamını yasaklar. Çoğu ülke, reçetesiz satın alınabilecek ilaçların halka açık reklamlarına izin vermektedir. Ancak, reçeteli ilaçların reklam yoluyla doğrudan tüketiciye ulaşmasına izin veren Amerika Birleşik Devletleri ve Yeni Zelanda'da bile çoğu pazarlama faaliyeti sağlık profesyonellerini hedef almaktadır. Birçok yoksul ülkede ise yalnızca reçeteli ilaçlar hem doğrudan satılmakta hem de halka reklamı yapılmaktadır.

Müşteri Etkileşimleri: Bu aktivite, ilgi çekici içerik ve deneyimler yaratmayı amaçlar. Bu şekilde etkileşimi ve katılımı teşvik eder. Dergi ve Basılı Yayın Reklamcılığı: Dergiler ve yayınlar, müşteri tabanının oluşturulduğu farklı seviyelerde bir pazarlama faaliyetini temsil eder. Hedef kitleye reklam vermek isteyen ilaç firmaları bu yöntemi kullanabilir. Bilimsel Araştırma: İlaç ve biyoteknoloji şirketleri, klinik araştırma yönetim süreçlerini bilimsel araştırmalar yoluyla pazarlayabilirler.

Arama Motoru Optimizasyonu: Günümüzde çok sayıda ilaç firmasının Aralık ayında görünürlüğünü artırmak için dijital öncelik stratejileri. Sosyal Medya Platformları: Bu platformlar, pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için hem organik hem de ücretli yollarla hedeflenebilecek ilgili kişilerden oluşan bir hedef kitle sağlar.

E-postalar ve E-promosyonlar: Kuruluşlar belirli bir ücret karşılığında e-posta listeleri kiralayabilir. Böylece ürünlerini o e-posta listesindeki abonelere satabilir. İlaç Pazarlamasının Olumlu ve Olumsuz Sonuçları Nelerdir? Promosyona dayalı Pazar genişlemeleri karlılığı artırır, ancak uygunsuz ilaç reçetesi riski gibi olasılıkları da beraberinde getirebilir. İlaç Pazar artan sağlık harcamaları ile hızla büyümeye devam ediyor.

İlaç pazarlama yöntemlerinin bazı olumlu katkıları olabilir. Bunlar:

• Hastaları bir sağlık görevlisiyle iletişime geçmeye yönlendirmek • Ürün rekabetini teşvik etmek ve fiyatları düşürmek olarak da tanımlanabilir. İlaç pazarlama yöntemlerinin de bazı olumsuz etkileri olabilir. Bunlar: • İlacın yararlarının aşırı vurgulanması * Güvenlik profilleri tam olarak bilinmeden yeni ilaçları teşvik etmek • Aşırı ilaç kullanımına neden olmak • Sağlık görevlileri ve hastalar arasındaki ilişkiler zorlama olarak deşifre edilebilir. Tüm bu olumlu ve olumsuz etkilerine ek olarak, sağlık sistemlerinde doğrudan tüketiciye yönelik reklamların klinik ve ekonomik etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Pazarlama Faaliyetleri İlaç Kullanımını Etkiler mi?

Yapılan araştırma sonucunda pazarlama faaliyetlerinin reçete yazma ve ilaç kullanım kararları üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Ücretsiz numune verilmesinin de bu kararları etkilediği görülmektedir. Reçeteli ilaçların doğrudan tüketiciye reklamının ilaç reçeteleme ve kullanımını etkilediğine dair kanıtlar sunulmaktadır. Buna rağmen, tüketiciye yönelik reklamların yasak olduğu durumlarda bile, halkı hedefleyen reklam kampanyalarının satışları etkileyebileceğine dair kanıtlar vardır.

Gereksiz veya uygunsuz ilaç kullanımından kaynaklanan zarar potansiyeli nedeniyle, ilaç tanıtımı diğer reklam türlerine göre daha fazla düzenlemeye tabidir.Bir ilacın pazarlama için onaylanması için aşağıdaki noktaların onaylanmış bilgilerinin incelenmesi gerekir:

• Ürün özellikleri ve kullanım koşulları • İlacın tedavi etmeyi amaçladığı durum veya koşullar • Uygun hasta popülasyonunu seçin * İlacın dozu ve uygulama yöntemi * Kontrendikasyonlar ve ilacın gözlemlenen faydası

İlaçların tanıtımını düzenleyen düzenlemeler genellikle onaylanmış ürün bilgileriyle tutarlılık gerektirir. İlaçların piyasaya sürülmesi, kullanım hacimlerinin artması ve en yeni, en pahalı ürünlerin kullanımının teşvik edilmesi yoluyla ilaçların maliyetleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir.

Sonuç olarak, ilaç şirketlerinin gelişmeye devam edebilmeleri için, sağlıklarının önemli olduğunun daha fazla farkında olan ve bütünsel sağlık sonuçlarına daha fazla odaklanan hastalarla iletişim kurmaları gerekiyor. Bu, doğru bilgiyi iletmek için uygun kanalları kullanarak ilaçların ötesine geçerek hastalara odaklanmak anlamına gelir. Sektörde 25 yıllık tecrübeye sahip olan ve müşterisini önemseyen Sina Ecza Deposu ile müşterilerinizin güvenli ve kesintisiz sağlık hizmeti almalarını da sağlayabilirsiniz.

18 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

CPhl Uluslararası İlaç Endüstrisi Fuarında Yerimizi Aldık

Dünyanın en büyük ilaç endüstrisi fuarlarından biri olan CPhL Uluslararası İlaç Endüstrisi Fuarı 2022 yılı Kasım ayında Frankfurt’ta gerçekleşiyor. 1990 Yılından bu yana her yıl düzenlenen fuar 3 gün

Vietnam Medi-Pharm Expo Vietnam Fuarında Yerimizi Aldık

Ho Chi Minh City;deki Uluslararası Tıp, Hastane ve İlaç Fuarı, Vietnam Sağlık Bakanlığı;nın desteği ve sponsorluğunda her yıl düzenlenen, sağlık sektöründe tipik ve kapsamlı bir etkinliktir. 20. Vietn

Medica 2022 Fuarında Yerimizi Aldık

MEDICA, tıp sektörü için dünyanın en büyük etkinliğidir. 40 yılı aşkın bir süredir her uzmanın takviminde sağlam bir yer edinmiştir. Biz de 14-17 Kasım tarihleri arasında Düsseldorf;taki fuar merkezin

Commenti


bottom of page