top of page

İLAÇ DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?

İLAÇ DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?


Herhangi bir üreticinin nihai hedefi, ürünlerini ve hizmetlerini müşteriye pazarlamaktır. Bu nedenle, ürünlerinin sektöre dağıtımını gerçekleştirebilecekleri bazı kanallara ihtiyaçları vardır. Distribütörler bu süreçte devreye girer. Dağıtım ve dağıtıcı ilaç tedarik zincirinde anahtardır. İlaç distribütörleri, üreticilerin eczanelere ürün sağlamasını kolaylaştırarak sağlık sisteminde hayati bir rol oynar. Hastalara tedavi sağlamak için perde arkasında çalışarak ilaçların sorunsuz ve güvenli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olur.

Eczaneler, hastaneler ve uzun süreli bakım tesislerinde hastaların ihtiyaç duyduğu ilaç veya ürünlerin stoklarının tükenmemesi için ilaç distribütörleri kesintisiz çalışır. İlacın güvenliğini ve bütünlüğünü sağlayan kalite standartlarını oluşturmak ve sürdürmek, distribütörlerin ana amacıdır. Verimli ve güvenilir ilaç dağıtımı için sistem, ilaç ve ürünlerin kayıt altına alınmasını, raporlanmasını ve doğru yere gönderilmesini sağlar. Distribütörlerin genel amacı, ilaçların kolayca erişilebilir olmasını ve kullanıma uygun şekilde ulaşmasını sağlamak olarak belirtilebilir.

İlaç Distribütörleri Nasıl Çalışır?

Distribütörler, güvenli ve verimli teslimat sağlamak için yenilikçi teknolojilerden yararlanarak karmaşık bir tedarik zincirini yönetir. Distribütörler, ülke genelindeki depolarda ve dağıtım merkezlerinde depolamak için doğrudan ilaç üreticilerinden ilaçları ve diğer tıbbi ürünleri satın alır. Eczaneler, hastaneler ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, ihtiyaç duydukları ilaç ve ürünler için distribütörlere sipariş verir. Distribütörlerde bu siparişleri teslim eder. İlaç distribütörlüğü anlaşmaları ile aynı zamanda medikal ürünlerin, ilaçların ithalat ve ihracat işlemleri de sorunsuz gerçekleşir. Distribütörler ilaç üretmez, reçete yazmaz veya ilaç tanıtımını yapmaz. Sağlık hizmeti sağlayıcınızın reçete ettiği ilaçların hastanenize, eczanenize ve diğer yerlere emniyetli ve güvenilir bir şekilde ulaşmasını sağlamaya yardımcı olur. İlaç dağıtımı kesintiye uğrar veya yanlış yönetilirse, üreticiler ilaçları hastalara, hastaneler ve eczanelere uygun, güvenli ve zamanında ulaştıramayabilir. Bu durumda, sağlık sisteminin aksamasına ve hastaların hayatının riske girmesine sebep olabilir. Sağlık alanında distribütörler, uzman lojistik hizmetleri, teknolojik destek ve çözümler sunar. Distribütörler, ilaçların uygun bir şekilde saklandığından ve teslim edildiğinden emin olmak için tedarik zincirinin güvenliğini sürekli olarak izler, korur ve geliştirir. Stratejik yatırımlar sayesinde Türkiye’nin sektördeki konumu, son derece kapsamlıdır. Özellikle ülkenin jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye, küresel ilaç pazarının ayrılmaz bir parçasıdır.

İlaç Distribütörlerinin Sektördeki Yeri


İlaç distiribütörleri, reçeteli ilaçlara güvenli, hızlı ve düşük maliyetli erişim sağlayarak farmasötik tedarik zincirinin başında yer alır. Bununla birlikte, sürekli gelişen sağlık ekosisteminde, yeniliğe sürekli yatırım yapan distribütörler, hastalara ve tedarik zinciri ortaklarına değer katmayı amaçlar. Distribütörlerin rolleri, özel ilaçların ve katma değerli hizmetlerin sürekli büyümesi dâhil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir. Gelişen ve sürekli değişen sağlık sisteminde doğru ilaç distribütörünü seçmek her zamankinden daha önemlidir. Burada göz önünde bulundurulacak bazı kriterler şu şekilde belirtilebilir:

• Distribütörlerin envanterlerinin güvenli olduğundan ve sağladıkları hizmetlerin eczanelerin hastalarına daha iyi hizmet vermesine yardımcı olacağından emin olmak için gereken özeni göstermesi gerekir. • Doğru distribütör, sektör yasaları ve yönetmeliklerine tam olarak uymalıdır. • İlaçların orjinal olmasını sağlamalı ve üreticilerden eczanelere veya diğer kurumlara güvenli bir şekilde dağıtmak için saklama, emniyet gibi konularda en iyi uygulamaları kullanmalıdır. • Doğru distribütör, sahte ilaçların tedarik zincirine girme riskinin en aza indirilmesini sağlamak için bir dizi pratik önlem uygular. Üretici ve tedarikçilerini dikkatli bir şekilde seçer, numune kontrolleri gerçekleştirir. Özellikle personelini eğitir ve faaliyetlerinin bir parçası olarak çalışanları için bilinçlenme eğitimleri düzenler. • Eczacılar, hastaneler ve hastalar için değişen koşullara uyum sağlayacak şekilde yeni çözümler üretebilir. • Depo kullanımını optimize eder. • Distribütörlerin sağladığı hizmetler, hastalar tarafından görülmez ancak tedarik zincirinde hastaya muazzam fayda sağlayan bu hizmetler sağlık sistemine değer katar.

Sonuç olarak, ilaç distribütörleri, ilaç endüstrisinin kalbidir. Vatandaşlar için tüm sağlık ürünleri ve hizmetlerinin karmaşık tedarik zinciri ihtiyaçlarına özel çözümler sunar. Tedarik zincirindeki tüm paydaşların güvenilir tedarik zinciri ortaklarıdır. Onlar sayesinde sağlık kuruluşlarının stokları tükenmez ve sağlık sistemi aksamadan devam eder. Aynı zamanda ilaç üreticileri dağıtım görevini yerine getirmek için önemli miktarda mali, lojistik ve personel kaynakları harcamak zorunda kalmaz. Siz de, ihtiyaçlarınıza uygun çözümler bulmak için uluslararası toptan ilaç ihracatında uzman personel kadrosu ve 25 yıllık sektör tecrübesi ile hizmet veren Sina Ecza Deposunu tercih edebilirsiniz.

32 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

CPhl Uluslararası İlaç Endüstrisi Fuarında Yerimizi Aldık

Dünyanın en büyük ilaç endüstrisi fuarlarından biri olan CPhL Uluslararası İlaç Endüstrisi Fuarı 2022 yılı Kasım ayında Frankfurt’ta gerçekleşiyor. 1990 Yılından bu yana her yıl düzenlenen fuar 3 gün

Vietnam Medi-Pharm Expo Vietnam Fuarında Yerimizi Aldık

Ho Chi Minh City;deki Uluslararası Tıp, Hastane ve İlaç Fuarı, Vietnam Sağlık Bakanlığı;nın desteği ve sponsorluğunda her yıl düzenlenen, sağlık sektöründe tipik ve kapsamlı bir etkinliktir. 20. Vietn

Medica 2022 Fuarında Yerimizi Aldık

MEDICA, tıp sektörü için dünyanın en büyük etkinliğidir. 40 yılı aşkın bir süredir her uzmanın takviminde sağlam bir yer edinmiştir. Biz de 14-17 Kasım tarihleri arasında Düsseldorf;taki fuar merkezin

Comments


bottom of page