ORTOPEDİK ÜRÜNLER

Modern hayatın getirdiği hareketsizlik, insan vücudu üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Hareketsizlik sonucu vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar ve duruş bozuklukları oluşabilir. Kişilerin yaşam standardının düşmesine neden olan bu olumsuzlukların önüne geçmek ve ağrıların ilerlemesini yavaşlatmak için medikal ürünler kullanılabilir. Peki vücudun konfor seviyesini arttırmayı amaçlarken aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanım alanı bulan ortopedik ürünler nelerdir? Nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir?
Ortopedik Ürünlerin Faydaları Nelerdir?
Ortopedik ürünler, eklemlerin ve hareketli organların hareketlerini düzenlemek için kullanılan aletlerdir. İnsan vücudunu desteklemesi ortopedik ürünlerin en önemli fonksiyonudur. Bu sayede vücudun duruşu ve şekil bozuklukları düzeltilmeye çalışılır. Aynı zamanda kol ve bacakların, eklemlerin, omuriliğin düzgün hareket ettirilmesi amaçlanır. Ağırlık eşit şekilde dağıtılarak vücudun herhangi bir noktasına fazla yük binmesi önlenir.
Ortopedik ürünler genel olarak küçük, orta ve büyük olmak üzere standart boyutlarda üretilerek hazır olarak satılır. Öte yandan hastanın ölçüleri alınarak kendisine özel olarak hazırlanması da mümkündür. Hastanın vücuduna uygun olan boyutta bir ürün kullanması, kişinin beklenen faydaya ulaşabilmesi açısından önemlidir.
Önemle ekleyelim ki bu ürünler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Aksi halde üründen fayda sağlanamayacağı gibi bilinçsiz kullanım sonucu vücutta büyük zararlar oluşabilir.
Sık Kullanılan Ortopedik Ürünler ve Kullanım Şekilleri
Vücudun çeşitli bölgelerini destekleme fonksiyonu olan çok sayıda ortopedik ürün bulunur. Bunlar arasında en sık kullanım alanı bulanlar ise şu şekilde sıralanabilir:
• Ortopedik boyunluk: Boynu destekleme fonksiyonu olan boyunluğun kullanım amacı hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Boyunluk yalnızca boynu dinlendirici amaçla kullanılıyor olabilir. Bu durumda sünger kullanılarak üretilmiş yumuşak boyunluklar yeterli olur. Travma ya da ameliyat sonrası ciddi vakalarda ise sert malzemeden üretilen boyunluklar tercih edilir. Hastanın ensesinden sırtına kadar dayanırken aynı zamanda çeneyi de içine alan bu ürünlerde amaç, boyun hareketlerinin tamamen engellenmesi ve böylece iyileşme sürecinin hızlanmasıdır.
• Korse: Korse denilince akla ilk olarak zayıf görünmek gibi estetik faydaları gelse de korsenin tıbbi anlamda çok farklı işlevleri bulunur. Sırt desteği sağlama özelliği bulunan korseler, vücut duruşunu düzeltir ve dikleştirir. Özellikle masa başında çok zaman geçiren kişilerin sıklıkla yaşadıkları kamburluk sorunu için korse kullanımı oldukça faydalıdır. Korse aynı zamanda bele yapılan baskıyı azaltarak bel ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Korse seçiminde vücut bedenine uygun olmasına dikkat etmek önemlidir. Bol bir korse kullanılması durumunda beklenen faydaya ulaşılamaz. Vücuda fazla sıkı gelen bir korse kullanımı ise karın bölgesine baskı yapacağı için özellikle sindirim sisteminde olumsuzluklara neden olabilir.
• Ayak parmak düzenleyici: Ayak başparmağındaki açısal bozukluk nedeniyle zaman içerisinde başparmağın dış kısmında bunyon denilen bir yumru oluşabilir. Ayaktaki kemikleri birbirine bağlayan bağların zaman içinde esnemesi sonucu oluşan bu durum, görsel olarak rahatsız edici olmasının yanı sıra uzun süre ayakta kalındığında ağrıya sebep olur. Ayak parmak düzenleyici kullanımı ile başparmak desteklenerek duruşu düzeltilebilir. Başparmak ile ikinci parmak arasına konulan bu ortopedik ürün sayesinde bunyon oluşumu yavaşlatılırken ağrıların da azaltılması amaçlanır.
• Ortopedik yastık: Ortopedik yastık, yatar pozisyondayken boynun doğal kıvrımlarını doldurarak boyun boşluğu nedeniyle oluşabilecek şekil bozukluklarını engeller. Boyun ve omurganın hizalanması sayesinde boyun ağrısı riski azalmış olur. Ayrıca boyun düzleşmesi gibi olumsuzlukların önlenmesine yardımcıdır.
• Dizlik: Dizlik genellikle çarpma, sıyrılma ve zorlanma gibi yaralanmaları önlemek amacıyla kullanılan koruyucu bir ortopedik üründür. Öte yandan yaralanma sonrası iyileşme döneminde de kullanılabilir. Gün içinde ufak aktivitelerde dahi eklemlerde ağrı oluyorsa dizlik ile bu ağrılar hafifletilebilir. Ayrıca menisküs yaralanmaları, kireçlenme ve kemik erimesi gibi daha ciddi durumlarda da tedavi amaçlı olarak dizlik kullanılabilir.
• Bileklik: Bileklik, el bileğinde ve parmaklarda ağrı olması durumunda kullanılan bir ortopedik üründür. Başparmağı ve diğer parmakları birbirinden ayıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede eklemlerin ve parmakların doğru duruşunu destekleyerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bazı bileklikler yalnızca dinlenme sırasında kullanılabilirken bazıları elin kullanıldığı aktiviteler sırasında da takılabilecek şekilde tasarlanmıştır.
Sina Ecza Deposu olarak sağlığınıza kavuşmanız ve konforlu bir hayat geçirebilmeniz için geniş ortopedik ürün yelpazemizle sizlere destek olmak için yanınızdayız!